EcometriXo is an e-commerce tool for data analysis, that collects data from advertising sources and converts it into the crucial KPIs.

Media społecznościowe traktowane są niemal już powszechnie jako wartościowy kanał komunikacji. Zarówno agencje, jak i marki zaczynają wykorzystywać ich potencjał i wybierać do promocji te rozwiązania, które najlepiej realizują przyjęte cele. Większa świadomość możliwości, jakie oferują social media to także gwarancja ich lepszego wykorzystania do budowania wizerunku, zaangażowania odbiorców i docelowo do zwiększenia sprzedaży. Nie można więc pominąć ich w komunikacji prowadzonej przez sklepy internetowe.

 

Jak wykorzystać możliwości, które oferują media społecznościowe w sklepach internetowych?

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy Tik Tok – każdy z tych kanałów oferuje wiele możliwości interakcji z e-konsumentami. Dzięki nim możliwe jest:

  • szybkie dotarcie do odbiorców – odpowiednio prowadzony profil w mediach społecznościowych pozytywnie wpływa na podnoszenie świadomości marki i wzrost jej rozpoznawalności. Zwiększa też zasięg publikowanych komunikatów poprzez możliwość ich udostępniania innym osobom korzystającym z danego kanału społecznościowego. W ten sposób możliwe staje się zbudowanie wokół naszej marki zaangażowanej społeczności fanów. Służą temu angażujące i wartościowe treści – wpisy, zdjęcia czy filmy wideo;
  • zbieranie cennych informacji – media społecznościowe można wykorzystać także do zbierania cennych informacji o preferencjach zakupowych osób, które odwiedzają nasze profile i o zachowaniach konsumentów. Praktycznie każdy z kanałów udostępnia mniej lub bardziej zaawansowane statystyki. Dostarczą one nam informacji o wieku, płci czy lokalizacji naszych potencjalnych odbiorców, jak i najczęstszych godzinach ich aktywności. To z kolei pozwala na lepszą segmentację klientów i kierowanie do nich spersonalizowanych komunikatów;
  • zachęcenie do podjęcia interakcji – popularne media społecznościowe pozwalają markom na umieszczenie w opisie strony oraz w postach przycisków wzywających do działania, tak zwanych „call to action”. Przyciski te ułatwiają zainteresowanym zakupami klientom przejść bezpośrednio na kartę produktu jednym kliknięciem, co przekłada się na wzrost współczynnika konwersji.

Jak wybrać media społecznościowe dla sklepu internetowego?

W obecnych czasach mamy naprawdę wiele możliwości jeśli chodzi o wybór kanałów social media, poprzez które możemy dotrzeć z ofertą naszego sklepu internetowego do klientów. Aby w pełni wykorzystać potencjał mediów społecznościowych, należy jednak dokonać dogłębnej analizy ich specyfiki i zastanowić się, które z kanałów faktycznie pomogą nam w promocji naszego biznesu. Pomocne w tym będzie udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Kto jest Twoim idealnym klientem?

Różne grupy docelowe można znaleźć na Facebooku, Instagramie, LinkedInie czy Tik Toku. W zależności od wybranej platformy, użyty zostanie inny rodzaj treści i język komunikacji. Zastanów się więc, której z tych platform używają klienci, którzy dokonują zakupów w Twoim e-sklepie.

2. Jaki jest cel Twoich działań w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe wspierają osiąganie różnych celów. Przykładowo Facebook jest doskonałym narzędziem do sprzedaży i promocji produktów i usług. Instagram pomoże Ci lepiej zaprezentować  produkty pod kątem wizualnym i ułatwi pokazanie bardziej „ludzkiego” oblicza marki, natomiast z pomocą YouTube pokażesz klientom praktyczne zastosowanie Twoich produktów i usług.

3. Jakie treści zaangażują Twoich odbiorców?

Każdy z serwisów społecznościowych rządzi się innymi zasadami – również w zakresie treści. Podczas gdy na Facebooku liczy się angażująca treść, na LinkedInie merytoryczna, do komunikacji na YouTube potrzebna jest inwestycja w przygotowanie wideo, to na Instagramie należy skupić się przede wszystkim na estetycznych i spójnych wizualnie materiałach graficznych.

Pamiętaj, że wybór kanałów komunikacji w mediach społecznościowych musi być zawsze dostosowany do grupy docelowej i celów, które chcesz osiągnąć. Spośród dostępnych platform wybierz więc te, na których aktywni są odbiorcy potencjalnie zainteresowani produktami Twojego sklepu internetowego. Dzięki ich zaangażowaniu, dzieleniu się informacjami i pozytywnym komentarzom, dotrzesz z ofertą do szerszego grona kupujących w sieci.