Personalizacja w e-commerce – dlaczego jest tak ważna? – Ecometrixo

Personalizacja w e-commerce – dlaczego jest tak ważna?

21 stycznia, 2021

Jeszcze do niedawna innowacyjność w marketingu cyfrowym w postaci imienia odbiorcy w wiadomości mailowej budziła podziw adresatów. Dziś, aby przyciągnąć uwagę e-konsumentów potrzeba o wiele bardziej zaawansowanych technik. Personalizacja, czyli oferowanie klientom dostosowanych do ich potrzeb doświadczeń, które podtrzymują ich zaangażowanie, wymaga znacznie bardziej zdecydowanego i strategicznego podejścia. Kluczowe w działaniu jest także, aby pozostać konkurencyjnym na szybko zmieniającym się rynku e-commerce.

Dlaczego warto stosować personalizację w sklepach internetowych?

W dzisiejszych czasach klienci wybierają marki, które dają im poczucie indywidualnego podejścia – słuchają, rozumieją ich i zwracają uwagę na ich specyficzne preferencje oraz potrzeby. Na tym właśnie polega personalizacja. Jest to sposób na takie sformułowanie komunikatów, ofert i doświadczeń, które są zgodne z unikalnym profilem każdego odwiedzającego dany sklep internetowy. 

Z badania przeprowadzonego przez Accenture, w którym wzięło udział 1800 konsumentów, wynika, że blisko 50% respondentów odczuwa frustrację, kiedy firmy nie kierują do nich spersonalizowanych komunikatów. Co więcej, aż 37% spośród badanych przyznało, że woli robić zakupy w sklepach internetowych, które zawsze personalizują wysyłane do nich wiadomości reklamowe. Jak przyznali respondenci, personalizacja wpływa także na podejmowane przez nich decyzje zakupowe. 63% ankietowanych docenia przede wszystkim indywidualne rekomendacje na stronie produktu, a 50% na stronie koszyka zakupowego.

Jakie korzyści płyną z personalizacji ofert i komunikacji w e-sklepach?

1. Budowanie relacji z klientami

Personalizacja daje szansę na nawiązanie i zbudowanie prawdziwych relacji z klientami. Jest to możliwe poprzez komunikację mailingową, stronę sklepu czy oferty sprzedażowe. Warto, aby w każdym z kanałów komunikacji marki zawrzeć element, który będzie indywidualnie dopasowany do potrzeb i preferencji kupującego. 

Jeśli posiadasz w swoim sklepie internetowym asortyment dedykowany dla mężczyzn i kobiet, użyj personalizacji, aby wskazać produkty przygotowane specjalnie dla nich. Stwórz specjalne kategorie, wyślij ofertę w newsletterze. Dzięki temu kupujący zaoszczędzą czas potrzebny na wyszukanie konkretnych produktów i szybciej sfinalizują transakcje. W ten sposób nie tylko podniesiesz rentowność swojego e-biznesu, ale także sprawisz, że chętnie powrócą oni, by złożyć kolejne zamówienie.

2. Lepsza obsługa klientów

E-konsumenci nie mają możliwości zadawania pytań sprzedawcy czy dokładnego zapoznawania się z produktami tak, jak w sklepie stacjonarnym. Im lepiej przygotujesz się na ich wizytę – zaplanujesz układ kategorii, stworzysz unikalne opisy produktów, wskażesz produkty powiązane wobec przeglądanych na poszczególnych podstronach serwisu, tym większą satysfakcję będą oni odczuwać odwiedzając Twój e-sklep.

Pomocne w tym są nowoczesne narzędzia analityczne, które zbierają informacje o klientach, takie jak Ecometrixo. Na podstawie danych można utworzyć unikalny profil klienta i idealnie dopasować do niego ofertę. Wówczas, po wejściu na stronę sklepu czy podczas przeglądania kolejnych kart produktów, widzą oni dobrane do ich preferencji oferty.

3. Wyższe wyniki ze sprzedaży

Wśród zalet personalizacji nie można także pominąć faktu, że pozytywnie wpływa ona na przychody prowadzonego e-commerce. Odkrycie realnych potrzeb e-konsumentów odwiedzających nasz sklep internetowy oznacza, że możemy idealnie dopasować ofertę sprzedaży i skierować do nich bezpośrednią komunikację. Pomocne w tym zakresie są techniki up-sellingu i cross-sellingu. Polegają one na oferowaniu kupującym produktów kompatybilnych wobec już kupionych, a także tych o większej wartości. 

Nie można także zapomnieć o remarketingu. Na podstawie zebranych o klientach informacji możliwe jest kierowanie do nich nie tylko indywidualnie dopasowanych komunikatów, ale i reklam. W ten sposób niejednokrotnie udaje się zachęcić do zakupów nawet te osoby, które tylko przeglądają ofertę naszego sklepu internetowego. 

Personalizację warto traktować jako ewolucję od zwykłej komunikacji marketingowej do cyfrowych rozmów, w której dane stanowią punkt wyjścia. Gromadzenie, analizowanie i efektywne wykorzystanie informacji o demografii, zainteresowaniach i zachowaniach konsumentów pomaga stworzyć kampanie, treści i doświadczenia, które będą idealnie dopasowane do grupy docelowej.