Jak poprawnie analizować dane w e-commerce? – Ecometrixo

Jak poprawnie analizować dane w e-commerce?

28 stycznia, 2021

Analiza danych odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu współczesnych przedsiębiorstw. Dzięki odpowiedniej interpretacji generowanych codziennie danych można w prosty i wydajny sposób kontrolować oraz monitorować ważne procesy zachodzące w firmie. Sam fakt posiadania danych to jednak nie wszystko. Szczególnie ważna jest ich poprawna analiza oraz umiejętne wyciąganie wniosków. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia takie jak Ecometrixo. W jaki sposób wspierają one poprawną analizę danych w e-commerce?

Analiza danych w sklepach internetowych – dlaczego jest tak ważna?

E-konsumenci każdego dnia zostawiają po sobie w wirtualnym świecie wiele cyfrowych danych. Pochodzą one z ich wizyt na stronie sklepu, interakcji z naszą marką w mediach społecznościowych, z kampanii mailingowych czy płatnych reklam. Na podstawie zbieranych danych możemy lepiej poznać osoby, które odwiedzają nasz e-sklep i dokładnie określić ich preferencje. To z kolei pozwala na precyzyjne dopasowanie oferty sprzedażowej do ich oczekiwań, zwiększanie wartości koszyka zakupowego oraz budowanie pozytywnego wizerunku naszej marki.

Aby tego dokonać, potrzebna jest wnikliwa interpretacja danych. Począwszy od ich odpowiedniej agregacji, segmentacji oraz prezentacji w postaci czytelnych wykresów i raportów. Z pomocą Ecometrixo, wszystkie dane ze źródeł reklamowych są automatycznie zbierane w czasie rzeczywistym i przeliczane na kluczowe dla danego e-biznesu KPI, takie jak konwersja sklepu, ruch, ROI i wiele innych.

Jak należy analizować dane w e-commerce?

Analiza danych w sklepach internetowych pozwala nie tylko uzyskać stały wgląd w kondycję naszego biznesu, ale także sprawia, że podejmowanie decyzji biznesowych staje się o wiele prostsze. Poprawna analiza danych powinna obejmować:

1. Agregację danych pochodzących ze wszystkich kanałów komunikacjidziś każdy, kto prowadzi e-biznes komunikuje się z klientami wielokanałowo. Poprzez e-sklep, mailingi, newslettery, media społecznościowe, programy lojalnościowe, porównywarki cenowe i wiele innych. Z tego względu tak ważne jest agregowanie danych pochodzących z każdego z wybranych kanałów. W ten sposób możemy dowiedzieć się, które z kanałów są efektywne i powinny być rozwijane, a z których lepiej zrezygnować. Poznajemy także lepiej odbiorców naszych produktów i usług – ich dane demograficzne, preferowane godziny aktywności czy angażujący ich format treści.

2. Łatwą segmentację kwestia ta ma szczególnie ważne znaczenie w sklepach internetowych, ponieważ odwiedzający nasz serwis klienci znajdują się na różnych etapach procesu zakupowego. Jedni dopiero poszukują możliwych do zakupienia produktów, inni dokonali wstępnej weryfikacji i znajdują się na etapie porównywania modeli, a inni są już skłonni do sfinalizowania transakcji. Z tego względu poprawna analiza danych musi obejmować także i segmentację. Przez to do każdej z wytypowanych grup klientów będziemy w stanie wysyłać spersonalizowane komunikaty i tym samym zwiększymy szanse na złożenie przez nich zamówienia.

3. Stały wgląd 24h/7 musimy pamiętać, że sklepy internetowe są czynne całą dobę, także i dla klientów zagranicznych. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby mieć stały wgląd w dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy szybko reagować na sytuacje kryzysowe, jak i zaspokajać potrzeby klientów w maksymalnie krótkim czasie. Analiza danych w czasie rzeczywistym w połączeniu z automatyzacją sprzedaży i działań promocyjnych sprzyjają rozwojowi e-biznesu i podwyższają jego rentowność.

Jakie dane warto analizować w e-commerce?

Wśród kluczowych obszarów danych w sklepach internetowych znajdują się te dotyczące: 

  • sprzedaży,
  • użytkowników,
  • serwisu. 

Analizując dane sprzedażowe, zyskujemy informacje na temat produktów i usług, które generują największe przychody w naszym sklepie internetowym. Będziemy więc w stanie lepiej dobierać asortyment do preferencji odbiorców. Co ważne, analiza danych sprzedażowych pozwala także na określanie trendów zakupowych, co ma szczególnie ważne znaczenie w branżach oferujących produkty sezonowe. Z kolei dane dotyczące użytkowników dadzą nam pogląd na to, jakimi kanałami dotarli oni do naszej oferty, które z produktów czy usług najbardziej ich interesują oraz będziemy również w stanie prześledzić ich całą ścieżkę zakupową. Natomiast dane na temat serwisu pozwalają na udzielenie odpowiedzi na pytania o ilości wizyt, długości sesji, najbardziej popularnych kategoriach oraz ogólnego przygotowania pod względem UX. 

Analizę danych w e-commerce warto wykonywać przy użyciu dedykowanych do tego narzędzi. Automatyzacja procesu agregacji nie tylko oszczędza nasz czas, ale przede wszystkim eliminuje ryzyko pomyłek.