Prowadzenie sklepu internetowego dostarcza jego właścicielowi szeregu cennych danych na temat poziomu sprzedaży i zachowań klientów. Analizowanie zgromadzonych informacji, zwłaszcza tych dotyczących ruchu na stronie, to podstawa skutecznego biznesu e-commerce. Jak analizować ruch i rozwijać sklep w internecie? Podpowiadamy!
Źródła ruchu w sklepie internetowym
Jednym z kluczowych czynników decydujących o sprzedaży w danym sklepie internetowym jest ruch. Im jest on większy i bardziej wartościowy, tym większe szanse na zadowalającą sprzedaż.
Źródeł, z których do sklepu mogą trafić jego potencjalni klienci, jest bardzo dużo. Kluczowym z nich jest ten pochodzący z wyszukiwarki Google, stanowiący główne źródło ruchu dla niemal wszystkich sklepów internetowych w Polsce. Za ruch organiczny odpowiedzialne są działania związane z pozycjonowaniem strony. Cenny jest też ruch pochodzący z Allegro, mediów społecznościowych, porównywarek cenowych, sieci afiliacyjnych czy bezpośrednio od blogerów i influencerów.
Konwersja w sklepie internetowym
Konwersja e-commerce jest jednym z kluczowych współczynników w analizie zyskowności sklepów internetowych. Stanowi ona odsetek użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę i dokonali za jej pośrednictwem zakupu. Dla przykładu, gdy odsetek sesji na sklepie wyniósł 1000 i złożono 50 zamówień, to współczynnik konwersji równy jest 5%.
Optymalizacja konwersji sklepu internetowego to nie lada wyzwanie dla internetowych handlowców. Monitorując ruch w obrębie witryny i zachowania odwiedzających, możemy skuteczniej dopasować usługi internetowe do ich potrzeb i oczekiwań. Wysoki poziom konwersji będzie najlepszą miarą sukcesu internetowej sprzedaży.
Narzędzia przydatne w analizie ruchu
1. Google Analytics
Wśród narzędzi analizy ruchu na stronie możemy wyróżnić płatne i bezpłatne. W weryfikowaniu konwersji mierzonej dla poszczególnych kanałów zastosowanie znajduje znane i lubiane narzędzie Google Analytics. Odpowiednio skonfigurowanie, daje pełen wgląd do wszystkich konwertujących źródeł ruchu. W ten sposób pozwala śledzić wartość konwersji poszczególnych kanałów – całkowitych przychodów, średniej wartości zamówienia i przychodów według zakupu. Służy też monitorowaniu ruchu użytkowników w witrynie, a zatem śledzeniu ścieżek klienta oraz analizowaniu popularności poszczególnych produktów czy kategorii produktowych.
2. Google Tag Manager
Kolejnym narzędziem, z jakiego mogą skorzystać właściciele sklepów internetowych jest Google Tag Manager. Pozwala on śledzić ruch w witrynie internetowej i monitorować kampanie reklamowe. GTM znacznie ułatwia pracę ze wszystkimi kodami śledzenia zamieszczonymi na stronie internetowej, w tym tagiem Google Analytics, Google Ads, Crazy Egg i nie tylko.
3. Google Search Console
Podstawową funkcją Google Search Console, która jest niezwykle przydatna dla właścicieli stron, są informacje na temat ruchu organicznego na stronie. Poza jego analizą narzędzie służy też monitorowaniu stanu witryny – wykrywa wszelkie błędy i złośliwe oprogramowanie, które może obniżyć pozycję strony w wynikach wyszukiwania i zmniejszyć ruch w jej obrębie.
4. SemStorm
Niezwykle przydatnym narzędziem dla właścicieli e-biznesów jest też SemStorm, który umożliwia szeroką analizę widoczności strony – w naturalnych wynikach wyszukiwania Google i w wynikach płatnych. Prezentuje on szczegółowe dane o słowach kluczowych, na które dana witryna jest widoczna w TOP50 bezpłatnych wyników Google wraz z zajmowaną pozycją. W ten sposób pozwala szacować wielkość ruchu z wyszukiwarki.
5. SimilarWeb
W analityce ruchu e-commerce zastosowanie znajduje też SimilarWeb – narzędzie do analizy popularności i poziomu ruchu sklepów online. Funkcjonalność wtyczki obejmuje takie statystyki, jak miesięczna liczba odwiedzin czy zaangażowanie użytkowników, a więc czas spędzony na stronie, liczba odsłon czy współczynnik odrzuceń. Dane zawierają też źródła ruchu z ich procentowym udziałem.
6. Ahrefs
Szczegółowy wgląd w popularność linkowanej strony internetowej i witryny z szacunkami ruchu organicznego zapewnia też Ahrefs. To narzędzie zapewniające funkcję sprawdzenia wybranego słowa kluczowego i szacowania potencjału ruchu organicznego dla konkretnej frazy.
7. Crazy Egg
Mapy ciepła, czyli metoda graficznej prezentacji danych o zachowaniu użytkowników na stronie internetowej, odgrywa ważną rolę w analityce ruchu w e-commerce. Narzędzie Crazy Egg tworzy tzw. heat mapy obrazujące kliknięcia i scrollowania strony oraz prezentuje statystyki kliknięć w jej poszczególne elementy.
Dlaczego warto inwestować w analitykę ruchu w sklepie?
Analityka internetowa to fundament e-commerce. Obejmuje gromadzenie danych i ich analizę, co służy wyciąganiu trafnych wniosków na temat kondycji sklepu i planowaniu działań związanych z jego rozwojem. Do licznych zalet analityki ruchu w witrynie należy przede wszystkim poprawa wspomnianego wcześniej współczynnika konwersji oraz tańsze pozyskiwanie nowych klientów. Analiza pozwala weryfikować popularność poszczególnych produktów lub kategorii produktowych oraz określać skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych.
Jeśli chcemy mieć stały wgląd w kondycję naszego sklepu internetowego, możemy także wybrać Ecometrixo. To narzędzie do analizy e-commerce, które oszczędza Twój czas, ponieważ zbiera dane ze wszystkich źródeł reklamowych i przelicza je na najważniejsze KPI dla Twojego biznesu.