Jak analiza danych pomaga w rozwijaniu e-sklepów? – Ecometrixo

Jak analiza danych pomaga w rozwijaniu sklepów internetowych?

28 stycznia, 2021

Posiadanie sklepu internetowego nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Rosnąca z każdym rokiem konkurencja sprawia, że sprzedający online muszą wdrażać rozmaite działania, pozwalające im rozwijać prowadzony biznes. Jedną z kluczowych gałęzi marketingu w sieci jest analityka internetowa, która wspiera działanie sklepu na wielu płaszczyznach.

Analityka internetowa w e-commerce

Zgodnie z definicją, analityka internetowa to analiza ruchu występującego na danej stronie internetowej. Pozwala na gromadzenie danych o użytkownikach stron oraz na wyciągnięcie przydatnych i wartościowych wniosków. Jej zadaniem jest estymowanie przyszłego ruchu w obrębie witryny przy wykorzystaniu danych historycznych oraz mierzenie efektywności realizowanych działań marketingowych zgodnych z przyjętą strategią. 

Z pomocą narzędzi analitycznych właściciele e-sklepów mogą badać, które z podejmowanych przez nich badań przynoszą pożądane efekty, a które obszary wymagają poprawy. Sprzedającym produkty i usługi przez internet, analityka internetowa pomaga w podejmowaniu trafnych decyzji i rozwijaniu sklepów.

Rozwój sklepu internetowego dlaczego warto analizować dane?

Analityka internetowa, nazywana też analityką webową, to zagadnienie, jakiego nie warto lekceważyć podczas prowadzania biznesu online. Umiejętne wykorzystanie potencjału tkwiącego w analizie danych pozwala na osiąganie realnych korzyści – zwłaszcza w postaci zwiększonych zysków.

Bieżąca analiza wskaźników w sklepie internetowym, takich jak konwersja, współczynnik odrzuceń, liczba porzuceń koszyka czy też stosunek klientów powracających do nowych, pozwoli wskazać kierunek rozwoju biznesu.

1. Poprawa współczynnika konwersji

Jednym z zasadniczych zadań analityki internetowej jest poprawa współczynnika konwersji, który określa wykonanie przez użytkownika pożądanej akcji w sklepie internetowym – jest nią przede wszystkim dokonanie zakupu. Analizując, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony, ile spędzają na niej czasu i dlaczego rezygnują z zakupów, zyskujemy cenne informacje, które pozwalają na wykrycie problematycznych obszarów i wdrożenie usprawnień. Taka optymalizacja sklepu ma zachęcić klientów do podejmowania konkretnych interakcji w obrębie witryny, przekładając się na wzrost przychodów.

2. Określenie profilu klienta

Jednym z wyzwań, przed jakimi stoją właściciele sklepów internetowych, jest trafne określenie profilu klienta w sklepie. Dokładne poznanie go służy nie tylko poprawie wspomnianego już współczynnika konwersji – znajduje też odzwierciedlenie w obniżeniu współczynnika odrzuceń i sprawia, że użytkownicy chętnie wracają do danego sklepu. Rozmaite zestawienia danych gromadzonych w ramach witryny dostarczają wielu informacji o potencjalnych klientach, w tym ich danych demograficznych, źródle wizyt czy urządzeniach, na jakich wyświetlają stronę. To z kolei pozwala na personalizowanie oferty, dopasowywanie sposobu komunikacji czy ulepszanie funkcjonalności sklepu.

3. Ocena opłacalności działań

To jednak nie wszystko – analiza internetowa pozwala zyskać odpowiedź na pytanie, czy podejmowane dotychczas działania dają zamierzony skutek, a więc czy ich wdrożenie było opłacalne. Opłacalność akcji można mierzyć w odniesieniu do konkretnych obszarów, takich jak reklamy Google Ads, optymalizacja SEO czy reklamy banerowe. W tym kontekście analizowanie danych sprzyja rozwijaniu sklepu poprzez maksymalizowanie efektów i minimalizowanie kosztów promocji witryny.

4. Ulepszanie oferty sprzedażowej

Analizowanie danych w sklepie internetowym stanowi skuteczny sposób budowania jego oferty. Znając produkty lub kategorie produktowe, które cieszą się największą popularnością wśród klientów, można skoncentrować swoje działania na konkretnym obszarze i dalej go rozwijać. Umiejętne wykorzystanie wiedzy o użytkownikach serwisu prowadzi do lepszego dopasowania ofert sprzedażowych do konkretnych potrzeb i oczekiwań klientów.

5. Weryfikacja pomysłów na biznes

Kolejnym obszarem, w jakim analityka internetowa wspiera rozwój sklepu, jest weryfikacja pomysłów biznesowych w praktyce. Skuteczności podejmowanych działań nie można brać za pewnik – należy pamiętać, że każdy sklep jest inny, a w efekcie działania, które sprawdzą się w jednym, mogą przynieść zupełnie odwrotne skutki w drugim. Dlatego też w rozwoju e-commerce powszechne zastosowanie znajdują testy A/B, które umożliwiają weryfikację, czy wybrane przez nas funkcjonalności sprawdzą się w praktyce i przyczynią się do wzrostu sprzedaży.

6. Wyprzedzanie konkurencji

Rozwijanie internetowego biznesu, zwłaszcza w dobie olbrzymiej konkurencji, to zadanie, które wymaga innowacyjnego podejścia. By iść do przodu, nie możemy pozostawać w tyle – dlatego też należy śledzić działania konkurencji i tak jak ona inwestować nakłady na analizę danych. Tylko w ten sposób możemy dotrzymywać kroku podobnym sklepom lub je wyprzedzać. 

Analityka e-commerce – podsumowanie

Choć analityka internetowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju e-commerce, wciąż wielu internetowych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z potencjału tkwiącego w analizowaniu statystyk witryny. Tymczasem gromadzenie i analizowanie danych wspiera funkcjonowanie serwisu, przyczyniając się do poprawy osiąganych wyników sprzedażowych. Kluczem do sukcesu w analizie danych jest umiejętność wyciągania trafnych wniosków z dostępnych zestawień.